Kościół filialny

Kościół w Ujowie

pod wezwaniem św. Jakuba

Kościół pw. Św. Jakuba powstał pod koniec XIII w. Po raz pierwszy wiadomość o istnieniu kościoła w Ujowie pojawiła się w roku 1390. Wtedy to opat klasztoru św. Wincentego przedstawił kapłana Jana Gebela jako następcę po zmarłym proboszczu Mikołaju w Viehau; ta prezentacja została zatwierdzona przez biskupa Wacława we Wrocławiu w tym samym roku. Kościół w Ujowie do czasów reformacji był kościołem parafialnym. Od tego czasu aż do 1945 roku opiekę duszpasterską nad miejscowymi katolikami roztaczał proboszcz z Kostomłotów. Kościół w Ujowie, podobnie jak parafia Kostomłoty, podlegał augustianom do sekularyzacji w 1810 roku. Potem zarówno w Kostomłotach jak i w filii w Ujowie posługiwali księża diecezjalni. W 1945 roku kościół w Ujowie stał się filią parafii w Wawrzeńczycach.

Świątynia zaliczana jest do grupy romańskich budowli jednonawowych, z prostokątnym prezbiterium. W okresie baroku wzniesiono kruchtę zachodnią oraz przekształcono okna. W wieku XIX dobudowano kruchtę południową, powiększono okno wschodnie oraz pokryto tynkami ściany zewnętrzne. Obecne wyposażenie kościoła: ołtarz , ambona, prospekt organowy z 1882 roku. Piękno świątyni nadaje zespół malowideł ściennych z XV/XVI wieku – freski obrazujące: Sen żony Piłata, Cierniem Ukoronowanie, Ukrzyżowanie, Zdjęcie z krzyża, Złożenie do Grobu i Zmartwychwstanie.

W połowie lat 60-tych XX wieku przeprowadzono kolejny kapitalny remont wnętrza – zapewne w zakresie częściowej wymiany zniszczonych tynków uległych zawilgoceniu, głównie w strefie przyziemia i wymalowania ścian. Na przełomie lat 70. i 80. mieszkańcy, uporządkowali teren przy kościele  oraz odnowili elewację, kładąc tzw. „baranek.” W 2016 roku rozpoczął się remont genearalny świątyni. Pierwszy etap prac objął remont witraży  prezbiterium (Św. Jakub i Baranek Boży) , następnie odwodnienie kościoła i wzmocnienie fundamentów (2019 r.), a w latach 2020 – 2021 wymiana poszycia dachowego i remont sygnaturki. Prace były dotowane m.in. przez Gminę Mietków,  Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Fundację KGHM oraz środki z Funduszu Kościelnego. Następnie udało się pozyskać na remont świątyni kolejną dotację w wysokości 500.000 zł ze środków Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Prace realizowane w latach 2021-2023 objęły  remont i wymalowanie elewacji kościoła oraz położenie nowego dachu nad zakrystią, a także konserwację i restaurację ołtarza wraz z jego wystrojem rzeźbiarskim i snycerskim oraz wymalowanie sklepienia i ścian prezbiterium przywracające XIX-wieczny wygląd tej części kościoła.

Kościół leży na Szlaku Św. Jakuba (Camino) – na Ślężańskim Szlaku Świętego Jakuba, który jest szlakiem dojściowym do istniejącej drogi św. Jakuba Via Regia. Szlak prowadzi pielgrzymów ze szczytu Ślęży przez Sobótkę, Mietków, Kostomłoty do Środy-Śląskiej. Na trasie znajdą się dwa kościoły pw. św. Jakuba (w Sobótce i Ujowie).