Obecna Parafia Wawrzeńczyce składa się z czterech miejscowości: Wawrzeńczyce, Mietków, Stróża i Ujów.

Kiedy sięgamy do początków historycy mówią o istnieniu Parafii w Wawrzeńczycach oraz Ujowie (parafia podległa Kanonikom Regularnym z klasztoru NMP na Piasku we Wrocławiu), a także Parafii w Stróży Górnej, która wcześniej podlegała Parafii w Kątach Wrocławskich. Schematyzm Archidiecezji Wrocławskiej podaje, że Parafia w Wawrzeńczycach została erygowana w 1488 roku.
Reformacja spowodowała przejęcie świątyń przez protestantów, które w wyniku kontrreformacji wszystkie powróciły do katolików. W latach 1653-1654 powstała nowa sieć parafialna, która sprawiła, że:

  • Wawrzeńczyce oraz Stróża Górna i Stróża Dolna stały się częścią Parafii Rzymskokatolickiej pw. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Piotrowicach. Początkowo w archiprezbiteracie (dekanacie) wrocławskim św. Mikołaja, który według do 1652 roku liczył 13 parafii: Garbiszyn, Borek, Muchobór Wielki i Mały, Nowy Dwór (Höfschen), Gądów, Popowice, Maślice Małe i Duże, Pilczyce, Kozanów, Huby i Kuźniki. Po reorganizacji archiprezbiterat ten powiększył się o nowe parafie: Leśnica, Żerniki, Wilkszyn, Małkowice, Chmielów, Pełcznica, Jaszkotle, Kąty, Zachowice, Piotrowice. Od 1735 roku Parafia Piotrowice (z Wawrzeńczycami, Stróżą Górną i Stróżą Dolną) wchodzą do nowoutworzonego archiprezbiteratu Kąty Wrocławskie.
  • Ujów stał się częścią Parafii Kostomłoty (i tak było do II wojny światowej), która początkowo należała do archiprezbiteratu Osiek (lata1738-1757), następnie do archiprezbietaratu średzkiego, a od. ok. 1810 roku w archiprezbiteracie Kąty Wrocławskie.
  • Mietków przynależał do Parafii pw. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Bukowie wraz z Borzygniewem i Dzikową. Parafia należała do archiprezbiteratu Osiek, a od 1748 roku do archiprezbiteratu Kąty Wrocławskie.

Wzrastająca liczba wiernych w okręgu parafialnym, trudny dojazd z posługą duszpasterską do kościołów w Siemidrożycach, Paździorna i Wawrzeńczyc, i co było najważniejsze, wzniesienie nowej świątyni w Stróży Górnej w r. 1857. Te wszystkie czynniki, jak i przychylność miejscowego właściciela ziemskiego hrabiny Luizy von Saurma-Jeltsch, spowodowały, że ówczesny proboszcz parafii Piotrowice Ks. Franciszek Hoffmann rozpoczął starania o erygowanie parafii w Wawrzeńczycach. Realizacja tego planu nastąpiła dopiero w roku 1884, kiedy to biskup Robert Herzog wyznaczył duszpasterza (capellanus expositus) dla obsługi kościołów w Stróży Górnej i Wawrzeńczycach. Był nim Ks. Augustyn Kühn. Biskup Georg Kopp 19 marca 1888 roku erygował parafię św. Wawrzyńca w Wawrzeńczycach, mianując pierwszym proboszczem ks. Augustyna Kühna, który inwestyturę na parafię otrzymał 16 lutego 1889 r. W skład Parafii wchodziły miejscowości: Wawrzeńczyce, Stróża Górna, Stróża Dolna i Sitno.

Po II wojnie światowej do Parafii Wawrzeńczyce (Wawrzeńczyce, Stróża Górna i Stróża Dolna) dołączono Ujów (z parafii Kostomłoty), Mietków (z parafii Buków) i Paździorno (z parafii Piotrowice). 28 czerwca 1997 roku nastąpiła korekta granic Parafii, w skutek której Paździorno powróciło do parafii Piotrowice.